A Créme de la pop egy fiatal formáció, ám a tagokat már máshonnan ismerhetjük. Ketten - Boros Gábor bőgős és Kertész Csaba gitáros – a Maszkura és a Tücsökrajban is zenélnek, Gál Csaba „Boogie” énekes pedig néhány éve egy tehetségkutatóban vált országosan népszerűvé, bár akkor már közel 10 éve elismert előadó volt blues-körökben. Hozzájuk csatlakozott még Kövér Kristóf gitáros, aki Csaba régi barátja, és ugyancsak megszállottja annak az úgynevezett „manouche” swing-nek, mely a Créme de la pop alapját adja. Ebben a stílusban gondolták ugyanis újra a 90-es évek legnagyobb magyar slágereit.
„Néhány éve elkezdett érdekelni a ’30-as, ’40-es évek francia swing stílusa, ami elsősorban Django Reinhardt zenéjéhez köthető.” – mesél a zenekar ötletének létrejöveteléről Csaba. - „Ahogy elkezdtem foglalkozni vele, egyre többször jutott eszembe, hogy milyen jó lenne, ha ma is meg lehetne táncoltatni az embereket ezzel a zenével.”
A kérdés csak az volt, mivel lehetne aktuálissá tenni a műsort, hiszen a 80 évvel ezelőtti francia slágerek – amelyek a stílus repertoárjának nagy részét adják – ma már kevésbé ismertek a nagyközönség számára.
„Egyszer otthon elkezdtem viccből énekelni a Hip Hop Boyz „A hegyekbe fönn” című gigaslágerét, gitároztam hozzá ebben a franciás stílusban és egészen meglepődtem, hogy mennyire jól áll neki” – folytatja a gitáros. – „Ezért zenész barátaimmal elkezdtük próbálgatni, hogy a ’90-es évek magyar dance slágerei hogyan szólnak ezzel a jazzes zakatolással és hamarosan készen volt egy műsor, amit mindannyian nagyon megszerettünk.”
Elsősorban swing-et játszik a csapat, de a ’30-as évek más jellegzetes stílusait – például bolero, rumba, keringő - is igyekeznek belecsempészni, hogy minél színesebb legyen a repertoár. A feldolgozott dalok azért is különlegesek számukra, mert mindannyian akkor voltak tinédzserek, amikor ezek a dalok tomboltak a tábori diszkóban és vezették a slágerlistákat.
„Játszunk két Hip Hop Boyz számot - nekem nagy kedvencem Egry Levente hangszerelései miatt -, természetesen van TNT dalunk, ezen kívül a Carpe Diem, a Venus, Tunyogi Orsi dalai, sőt még egy Tankcsapda szám is bekerült kakukktojásnak.” – árul el további részleteket a műsorukról Csaba. – „A dalok jazzesítése amellett, hogy elég nagy kihívás, elképesztően szórakoztató is. Gyakran nevetésbe fulladtak próbák vagy koncertek, máskor pedig az az érzésünk támad, hogy egy nagyon szép és komoly dalra találtunk és sikerült egy másik oldalát megmutatni.”
A csapat első igazi videóklipje a ShyGys: Hello! című dalára készült. A kisflmet egy fiatal csapat, a CaMic Records (Olgyay Ádám és Horváth László) készítette, és feltűnik benne a fiúcsapat egykori szülőatyja, Kozso is.
„Kozso nagyon kedves és segítőkész volt velünk, mire odaértünk a stúdióba, ő már kézzel írott szöveggel várt minket. Beszélgetett velünk, tetszett neki a stílus és nagyon gyorsan végeztünk a találkozás „munka” részével. Utána megmutatta, min dolgozik éppen. Kollégaként kezelt bennünket, ami nagyon jól esett.” – sztorizik a közös munkáról Kertész Csaba. – „A dal eredeti klipjére nagyon jól emlékszem, az iskolában mindenki megpróbálta utánozni azt a névjegyükké vált mozdulatsort, mikor zárt lábbal jobbra-balra ugrálnak a srácok és közben ellenkező irányba integetnek a refrénnél – ez egyáltalán nem könnyű. Természetesen köldökig kigomboltuk magunkon az inget hozzá.”
Elkészült tehát a klip, de természetesen a nagy munka még csak most kezdődik a Créme de la pop számára.
„Folyamatosan dolgozunk dalokon, fontolgatjuk a nagylemez gondolatát, de csábító a mostanában népszerű „egy dal-egy klip” módszer is. Az biztos, hogy a ’90-es évek dalkincstára hatalmas és még feltárásra vár!”
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése